Pages are not fully translated for the English language.

Latest posts

Křeslo s volantem

steer wheel

Když jsem hrával závodní hry, často jsem si říkal, jaké by to bylo mít k počítači volant. Po jednom semestru na vysoké škole, kdy jsem dostal stipendium, jsem se rozhodl udělat si radost a volant si koupit. Vybral jsem si výrobce Manta (nutno říct, že jsem si vybral dobře). Připojil jsem volant k počítači a začal hrát. Avšak při dramatičtějším prožívaní hry sebou člověk mele a řízení je neproveditelné, poněvadž volant nemá žádné extra úchyty na přidělání.

Rozjímal jsem, jak celou situaci vyřešit. Nakonec jsem se odhodlal upravit svoje křesílko. Ze dvou tenkých prkýnek jsem vyrobil desku (prkna jsou k sobě stažena páskovinou). Na tuto desku jsem přišrouboval jak volant, tak ruční brzdu s řadící pákou. Dalším krokem bylo provrtat madla křesla a na pevno do nich přidělat šrouby. V desce pak stačilo vyvrtat protikus a desku do šroubů usadit a zaaretovat matičkou.

Po chvilce používání člověk přijde, že by se mu tu a tam hodila i myš. Tak jsem přidělal na desku poslední díl - podložku pod myš. Musel jsem jí umístit nalevo od volantu, poněvadž jinde už nebylo místo. Je to sice méně pohodlné pro pravou ruku, ale dost úkonů lze vyřešit i rukou levou.

Dojmy

Objektivně musím uznat, že fixní volant v pohodlném křesle je parádní věc. Člověk do křesla příjemně zapadne a může se plně poddat vybrané počítačové hře. Jelikož je volant pevně spojen s křeslem, které je navíc zatíženo hráčovou vahou, má naprosto postačující stabilitu a umožňuje tak hráčovi prožívat zatáčky, či kolize s oponenty. Použitý volant má navíc odezvu - klepe se tedy při prudkých zatáčkách a kolizích, což dojem ze hry ještě více umocňuje.

Škoda jen, že člověk po letech už nemá na takovéto vymoženosti moc času a hlavně prostoru pro speciální křeslo. Toto udělátko tedy pomalu upadlo v zapomnění a sbírá leda tak prach.

Click the image to show it in higher resolution
Volant Manta
Přidělaný volant s deskou na myš
Upravené křeslo s držáky
Umístění na křesle a pedály
Finální realizace křesla s volantem

Back to Creation, DIY.