Pages are not fully translated for the English language.

Latest posts

Traktor z merkuru

tractor

Jelikož jsem kluk ze statku, bylo jasné, že jako další výrobek musím spáchat traktor. A to traktor, co možná nejfunkčnější. Jak jsem pak zjistil, nacpat na malou plochu hodně funkcionality není přílišně snadné kvůli motorům a převodům.

Tento traktor umí samozřejmě jezdit a zatáčet. Navíc má plně funkční klepeta na zvedání břemen (tří bodový závěs). Nechybí ani přední a zadní osvětlení. Aby byl traktor bezpečným pro okolí, přidal jsem majáček a klakson.

Pohon obstarává první motorek z Merkuru. Ten druhý jsem použil na navíjení lanka, které zvedá klepeta. Oba motory jsem musel řádně zpřevodovat (metoda pokus omyl je zde myslím na místě). Zbývalo vyřešit zatáčení, kteréžto bývá vždy problémem. Našel jsem doma starý motorek s převodovkou z čínského autíčka. Na osičku jsem namotal hromadu papíru, na který jsem pak silou nacpal šneka z Merkuru a vše zalil poctivou dávkou lepidla. Tímto šnekem pak otáčím osičkou, na kterou se namotává provázek. Ten popotahuje kola jedním směrem. Při opačném pohybu se provázek uvolňuje a zde nám pomůže jednoduchá gumička, která kola vrací na druhou stranu. Jelikož tento šnek není přesně vycentrovaný, připevnil jsem motor jen na jeden šroub a k ozubenému kolu ho silou přitáhl gumou od spoďárů. Tím se vyřeší kmitání šneku a převod bude vždy pevně zapadnutý.

Kvůli tomuto traktoru jsem musel postavit druhý H-můstek. Už má přeci jenom 3 aktivní motory (pojezd, zatáčení, zvedání klepet). Traktor je ovládán dálkovým ovládáním na televizi. Na traktoru je tedy demodulátor pro infračervené pásmo, který je periodicky čten. Tak je zachycen průběh vyslaného signálu ovladače, ze kterého pak určím stisknuté tlačítko (patřičnou funkci na traktoru). Použity jsou především vlastní knihovny Motor a IrDekoder. Pro programování Arduina je přední kryt se světly odnímatelný.

Počin se mi povedl a byl jsem velmi spokojený. Nacpat na takhle malý prostor hned 3 motory, 2 H-můstky, procesor a stabilizátor napětí mi příjde jako pěkný úspěch. Traktor pěkně jezdil. Uzvedl dokonce na klepetech i 2 staré videokazety. Na videu však vystupuje s bramborou odrůdy Rosela.

Pictures, schemes, videos

Click the image to show it in higher resolution
Základní konstrukce
Pohled na uchycení motorů
Detail zvedání tříbodového závěsu
Tříbodový závěs
Přední světla
Uchycení dvou h-můstků a zadní světla
Uchycení procesoru
Pohled na traktor zezhora
Pohled na traktor zepředu

Source codes

Click the label to show the source code
Tractor.pde: arduino project

Back to Arduino.